CZYTELNICTWO GMINNE

miejska i gminna biblioteka publiczna oraz filia w nowolesiu

1 065

Nowe tytuły
woluminów

17

Nowe tytuły 

zbiorów audiowizualnych

38 355

Liczba woluminów
w 2022 r.

1 391

Liczba zbiorów audiowizualnych w 2022 r.

Dotacja podmiotowa dla Bibliotek Publicznych w 2022 r.:

715 000

+10,85%

do roku 2021

Zdjęcie grupowe dzieci z rysunkami.
Zdjęcie grupowe dzieci z ręcznie robionymi kwiatkami.

działalność biblioteki

Rok 2022 roku był istotny dla Biblioteki gdyż po raz pierwszy od wybuchu pandemii odnotowano wzrosty czytelników (1740 czytelników zarejestrowanych, którzy wypożyczyli lub oddali minimum jedną książkę). Kolejnym widocznym skutkiem podejmowanych działań był bardzo duży wzrost wypożyczeń i odwiedzin Biblioteki przy okazji warsztatów czy innych aktywności kulturalnych oferowanych przez Bibliotekę. Nie było to zadanie łatwe, gdyż w początkach 2022 roku wciąż obowiązywały obostrzenia związane z pandemią. Udało się jednak utrzymać możliwość dostępu czytelników do oferty biblioteki na miejscu przez otwarty dostęp do półek. Okazało się to bardzo ważne. Dzięki tej decyzji Biblioteka nie straciła kontaktu z większością czytelników.

Działania biblioteki komunikowane były przez stronę internetową spełniającą wymogi dostępności cyfrowej. Ważnym narzędziem stały się także social media - Facebook. Działalność online stała się stałym elementem prowadzonych działań.

 

Celem biblioteki stała się aktywizacja młodszych i starszych czytelników, rozwijanie ich pasji i zainteresowań. Cel ten realizowany był konkretnymi działaniami, które przynoszą efekty:

 

W 2022 r. Biblioteka realizowała projekty na które pozyskała środki z dotacji zewnętrznych:


Biblioteka wciąż rozszerza dostęp do bazy książek elektronicznych dla swoich czytelników. Robi to dzięki dostępowi do zasobów Legimi. Koszty związane z tym projektem rosną, rośnie bowiem liczba czytelników korzystających z tej oferty. Okres pandemii sprawił, że wielu czytelników zaczęło korzystać z możliwości dostępu do książek bez wychodzenia z domu.

Zdjęcie kobiet w sali bibliotecznej.
Zdjęcie grupowe dzieci trzymających małe upominki.

praca kulturalno-oświatowa

Teatrzyk Kamishibai w strzelińskiej bibliotece

W 2022 roku Biblioteka otrzymała dotację z Fundacji Orlen na realizację projektu legendy ziemi strzelińskiej w teatrzyku kamishibai. W marcu powstała grupa ilustratorów i scenarzystów przygotowujących plansze do teatrzyku. Pracowano pod opieką Szymona Teluka, rysownika komiksów i ilustratora. Akcja miała na celu popularyzowanie historii i dziedzictwa regionu w formie teatrzyku, który od maja do czerwca pojawiał się w szkołach, przedszkolach i świetlicach gminy. 

Popularność teatrzyku kamishibai przerosła oczekiwania. Legendy opracowane graficznie i scenariuszowo przez dzieci ze strzelińskich szkół prezentowane były w teatrzyku, który odwiedził wiele miejsc w gminie Strzelin i poza nią a spotkaniom towarzyszą warsztaty i tematyczne zabawy. Biblioteka prezentowała teatrzyk nie tylko w strzelińskich szkołach, ale także w Strzegowie, w Księginicach Wielkich, w Stowarzyszeniu św. Celestyna w Mikoszowie oraz w Świetlicy Wiejskiej w Dobrogoszczy. Uczniowie, a także dzieci wraz z rodzicami zobaczyły i usłyszały między innymi legendy "O stworze z komina w Gościęcicach". "Legendę o strzale" czy o „Diabelskiej Kręgielni”.  

Legendy do teatrzyku kamishibai powstały w ramach grantu Fundacji Orlen w projekcie "Moje miejsce na Ziemi".

Zdjęcie dzieci zebranych na teatrzyku kamishibai.
Zdjęcie dzieci zebranych na teatrzyku kamishibai.
Teatrzyk kamishibai.
Zdjęcie młodzieży grającej w gry planszowe.

Klub Gier Planszowych

W Bibliotece w 2022 roku rozpoczął działalność Klub Gier Planszowych. Kilkanaście osób uczestniczyło w pierwszych rozgrywkach prowadzonych przez prowadzącego zajęcia Macieja Ziółkowskiego. Było wiele emocji i sporo rozegranych pojedynków. Sonar, Carcassone, Pandemic, The Mind, Ubongo, to jedynie początek z kolekcji kilkuset gier, które poznali klubowicze.

Wspomnienia z Afryki i pierwsza książka wydana przez Bibliotekę

W 2022 roku zrealizowano pierwszy projekt w ramach inicjatyw oddolnych "Kulturalnego Budzika w Strzelinie". Wyprawa na Czarny Ląd ze Szczurkiem Jurkiem (w tej roli Tomasz Murawski) przyciągnęła do biblioteki mnóstwo dzieci, które miały okazję poznać ten ciekawy kraj, zobaczyć przedmioty pochodzące z różnych miejsc Afryki, czy też pograć na bębnach djembe wraz z Bocianem - Kajetanem Dudzińskim. Nie zabrakło slajdów ukazujących życie na Czarnym Lądzie oraz prawdziwego targu, na którym można było poczęstować się owocami, daktylami i suszonymi figami. To był dzień pełen emocji, pozytywnych wrażeń i zapachu Afryki.  

Projekt powstał na podstawie książki edukacyjnej Tomasza Murawskiego, Szczurek Jurek i zaczarowana Dynia (autor jest także scenarzystą gry). Książkę wydała Biblioteka a redakcją i korektą opowieści zajęła się Mirka Szychowiak. Egzemplarze Szczurka Jurka powędrowały do uczestników gry. 

Projekt inicjatywy oddolnej w działaniach "Kulturalnego Budzika w Strzelinie". Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. 

Zdjęcie dzieci w sali z przedmiotami pochodzącymi z Afryki.
Zdjęcie dzieci grających na bębnach.

Ballada o Wiatrakach

15 lipca 2022 roku miał miejsce finał kolejnego wydarzenia organizowanego w ramach projektu BLISKO i Kulturalnego Budzika: "Ballada o Wiatrakach", spektakl Teatru Stajni Metamorficznej, który rozegrał się w plenerze centrum miasta.  

Projekt inicjatywy oddolnej w działaniach "Kulturalnego Budzika w Strzelinie". Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. 

Zdjęcie osób zebranych pod ratuszem.
Zdjęcie kobiet w strojach teatralnych.

Premiera albumu „Ocalić od zapomnienia"

W środę 19 października 2022 roku miała miejsce premiera albumu „Ocalić od zapomnienia. Zdjęcia Strzelina i mieszkańców w latach 1945-1980". Zawitało na premierę ponad 300 osób. Album przygotowany wraz z mieszkańcami blisko dwa lata stal się już doskonałym źródłem informacji o powojennym Strzelnie i cały czas cieszy się ogromną popularnością.

Zdjęcie wypełnionej widowni.
Zdjęcie młodzieży trzymającej w rękach komiks" Legendy ziemi strzelińskiej.

Legendy ziemi strzelińskiej

W 2022 roku miał również premierę komiks "Legendy ziemi strzelińskiej". To komiks, który w projekcie "Kulturalny Budzik" realizowano przy współpracy z kilkunastoma młodymi strzelińskimi ilustratorami. Projekt niezwykły, którego efektem jest wydrukowana książka z legendami dotyczącymi Strzelina i okolic. Diabeł z Gromnika, opowieści o Czirnach i kogucie ratującym Strzelin spodobały się miłośnikom historii obrazkowych. Egzemplarze komiksu są dostępne w Bibliotece. 

Gra planszowa: Szlakiem Strzelińskich Legend

Biblioteka zrealizowała niezwykły projekt - swój pierwszy projekt gry planszowej związanej ze Strzelinem i najbliższymi okolicami. Planszówka skierowana jest do miłośników dobrej zabawy. Każdy z graczy wyruszy dzięki niej w trudną drogę na szczyt Gromnika. Uczestnicy podróży staną przed wieloma wyzwaniami i przeszkodami. Na ich szlaku pojawią się duchy z miejscowych legend i złośliwe czorty, które zrobią wszystko, żeby gracze zgubili drogę pośród lasów i w tajemniczych lochach pałaców. 

Gra zrealizowana została dzięki pozyskanym środkom  zewnętrznym - grantowi LGD Gromnik. Nie jest przeznaczona na sprzedaż. Egzemplarze zostały rozdysponowane w gminnych instytucjach, trafiły do Strzelińskiego Ośrodka Kultury, szkół podstawowych, przedszkola i Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W każdej chwili można w nią zagrać w naszej bibliotece lub ją wypożyczyć do domu. Część egzemplarzy została rozdana w bibliotecznych konkursach.

Zdjęcie gry planszowej "Szlakiem Strzelińskich Legend".

Spotkania autorskie

Spotkanie autorskie.
Zdjęcie przedstawia podpisywanie książki.

Piknik z Książką

W  sobotę 21 maja, już po raz drugi, odbył się Piknik z Książką. To autorski program organizowany przez Bibliotekę. Choć było wietrznie, to pogoda nie przeszkodziła nam w dobrej zabawie. Do parku miejskiego przybyło sporo dzieci, które nie mogły narzekać na nudę. Już od pierwszych minut trwania pikniku dzieci zajęte były szukaniem zaginionych książek, które po odnalezieniu mogły zabrać ze sobą do domów. Nie brakowało też innych atrakcji: były bajkowe kolorowanki, tworzenie lalek-motanek, zabawa w dużego twistera, balony z zagadkami czy też zawody sportowe. Dużym zainteresowaniem cieszył się wóz strażacki, którym przyjechali strażacy z OSP Kuropatnik. Jak to na pikniku bywa, nie obyło się bez słodkości  i pysznych lodów. Po lekkim wzmocnieniu, jako ostatni punkt programu, odbył się turniej o puchar biblioteki w strzelaniu z łuku. Jednym słowem, był to czas radości, uśmiechu i pozytywnych emocji. Nie zabrakło oczywiście świetnych książek. 

Plakat "Piknik z książką".
Zdjęcie dzieci robiących prace plastyczne.

V Strzeliński Festiwali Literatury 

Wydarzenie odbyło się 2 i 3 września. Pierwszego dnia festiwalu zaproszono czytelników do akcji Narodowego Czytania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza w Strzelińskim Ośrodku Kultury wraz z  Teatrem Stajni Metamorficznej a mieszkańcy chętnie i aktywnie włączyli się do tej inicjatywy. Na festiwal przybyło kilkunastu autorów, w tym Joanna Lamparska, Tomasz Raczek, Krzysztof Nowakowski, Justyna Stanisz, Tomasz Domański, Robert Małecki, Mieczysław Gorzka, Jakub Małecki, Marta Kisiel, Beata i Eugeniusz Dębscy, Sara Antczak, Przemek Piotrowski, Bartosz Sadulski i Tomasz Duszyński. Drugi dzień festiwalowy zamknęło spotkanie z Alkiem Rogozińskim. Nie zabrakło również warsztatów i zajęcia dla dzieci i młodzieży czy gry detektywistycznej na podstawie książek.  

Zdjęcie sceny w teatrze.
Zdjęcie ulotki.
Zdjęcie dzieci w sali zgłaszających się do odpowiedzi.
Zaproszenie na Narodowe Czytanie.

Tydzień bibliotek

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek (8-15 maja) obfitował w wiele ciekawych wydarzeń i warsztatów, m.in.: 

 

Senioralia

Biesiada śpiewana w bibliotece dla seniorów i warsztaty w tygodniu związanym z ta grupą wiekową.



Bajeczna biblioteka

W co drugi czwartek miesiąca spotykają się w bibliotece mamy z dziećmi. Prowadzimy wspólne zajęcia, gry i zabawy. Dzięki temu umacniania jest więź rodziców z dziećmi. 

 

Rysunek studyjny 

W drugim półroczu 2022 roku rozpoczęto zajęcia z rysunku studyjnego dla dwóch grup młodych rysowników (grupa początkująca i zaawansowana). Zajęcia odbywały się cztery razy w tygodniu od września.

Zdjęcie osób wykonujących szkice.
Plakat "Ocielić od zapomnienia".
Zdjęcie kobiet przygotowujących "Las w Słoiku".
Zdjęcie kobiety układające rośliny w słoiku.